מהו בטון מוחלק?
מאי 15, 2016

תורת הבטון

הבטון מורכב מכמה מרכיבים – צמנט (מלט), חצץ, חול,מים, פחם, ותוספי חימי, כאשר חומרים אלו מתערבבים תוך כמה שעות הם מתקשים, אך הבטון רק מתקשה אך לא מתייבש עד שבועיים מיום הכנתו ומה שמקשה את התערובת (הבטון) הם החומרים הכימיים שנמצאים בתערובת.
היתרון של אלו שעושים בטון מוחלק ובפרט כאשר מעלים עליו את מכשיר ההחלקה (המכונה – הליקופטר) שמערבב ומחדיר את הצבע בבטון ועם הפרשת הנוזלים של הבטון ויוצר משטח מעונן ומעורבב בצבעים אלו

איך ניכנס פתאום הבטון שראינו פעם רק במוסכים ומפעלים,לחצרנו ואפילו ממש לתוך סלון בתינו ?

 1. בשנים האחרונות נכנסו שיפורים נוספים בטכנולוגיות יצור הצמנט וחברות רבות בעולם ובפרט גרמניה,אמריקה, צרפת וכאן ממש גם בישראל, יצרו חומרי שחיקה איכותיים (3.5 ק"ג למטר) המחזק את הבטון שעשוי מתוספת רבה של צמנט (מלט) נקי, אגרגטים נגד שחיקה ומעט חול דק וחומריים כימיים המחזקים ומשפרים את הבטון בתוספת גוון איכותי הקיים ובכל גווני הצבע ממניפת צבעים שאנו מכירים * ועם פיזור הגוון על משטח הבטון ליפני שמתקשה ובהתערבבות הבטון שצבעו הטבעי אפור שהוא חזק ודומיננטי עם גווני חומרי השחיקה, נצבע הבטון בצבע הנבחר ובהליך ההחלקה מפריש הבטון את גווניו הטבעיים הנוזלים(שחור ואפור ולבן) ומציפם מעל המשטח הצבוע וכך זה יוצר כמין טקסטורה בחלקי פני הבטון.( ראה תמונות)
  *ידיעה חשובה- הגוון שמופיע במניפה או בתמונה לא משקף מציאות אוטנטית בבטון אלא מגדיר כיוון של גוון לכן על המזמין להתייעץ עם סוכן המוצר.
 2. לאחר יבוש מוחלט של הבטון כל אחד בוחר את גודל האריח ולפי טעמו ע"י הניסור המשטח* לאריחים או פלחים עם שילוב התאמה עם קירות ופינות הבית וכך מקבלים ייחודיות שלא רואים בחנויות
  ושלא ניתן לעשות עם קרמיקה פורצלן שיש וכ"ד..
  * מומלץ מאוד לנסר את משטח הבטון להובלת סדקים.ניסור הבטון לא מונע סדקים אלה לרוב מקבלם.
 3. סילר- כן גם בסילר כל אחד ולטעמו האישי יכול לקבוע את מראה פני הבטון . מט? מבריק?
  סילר מט- בדרך כלל נישמר לאורך שנים(בסיס מים) .סינטטי מבריק- חייב חידוש כל 5 חודשים.
 4. זמן העבודה קצר בהרבה מקרמיקה אם השטח מוכן תוך 3 ימים מסתיימת עבודה של 500 מטר.
  וכך ניכנס בטון מוחלק עם אתאמה אישית –
  לאולמות ,בתי מלון מסעדות יוקרה לחצרות ולגינות ואף לרצפת סלון הבית עצמו,מה שבעבר היה הבטון העתיק משמש למוסכים,מפעלים,בתי חרושת וכ"ו ובגוון אפור או אדום בלבד .

להזכירכם :הבטון מזמן שפיכתו לקרקע הוא מתקשה אך לא מתייבש עד כ-12-14 יום, לא רצוי בכלל לעבוד עליו להעמיס או לחנות עליו בפרט לפני מריחת ההגנה (סילר).

האם זה נכון שבטון מקבל סדקים? התשובה ברורה וחדה, כן בטון מקבל סדקים .
אך מדוע בטון מקבל סדקים והיכן לרוב?
רוב הסדקים מופיעים בפינות של עמודים ,סביב חלקים עגולים כגון פקק ביוב או צנרת שעולה מהבטון,מדרגות. אך לא בהכרח
ומדוע בטון מקבל סדקים ? והאים ניתן להקטינם ?

 • לבטון מוחדרים מס' חומרים כימים אשר תפקידם להקשות את הבטון מאחר וזמן התייבשות הבטון הוא בן 12-14 יום וחומרים כימים אלו מתקשים ביחד אך לא מתחברים וגורמים לריאקציה ולסידוק.
 • גם בטון מתכווץ ומתרחב בקור וחום ורשת הברזל מונעת ממנו פעולה זו* ואז הוא נסדק .  * ראה מאמרים באתרנו יתרונות גדולים של רשת זכוכית srg .
 • הטבע – תזוזות קרקע ורעידות אדמה קלות שיש כל הזמן גם כשאנו לא מרגישים וכך אנו רואים גם בכבישים חדשים.ובמדרכות ושבילים ליד הבית .
 • בחורף האדמה מתהדקת ובקיץ היא מתנפחת ומצליחה לסדוק את הבטון כי רשת הברזל מונעת ממנו להתגמש.
 • גם אלו שחושבים שתפקידה של הרשת הברזל לקשור את הבטון בבטון לא קונסטרוקטיבית ולמנוע שברים אפי' קשים, לא תימנע סדקים ו או נימים ולכן רשת ומצע בכל עובי חשוב אך לא מונעים סידוק ובפרט בגלל המופיע בסעיף א .ב . ולכן לא נקבל אחריות על בטון מסידוק משום חברת בטון בעולם . ולכן אין אחריות על סדקים.

נו ? מה ? אז יש פתרון להקטנת הסידוק ? כן ב כ- 80%  ראיתי גם פחות אך ראיתי גם יותר.

מנסרים את הבטון לאורכו ולרוחבו כרצפות או פלחים והגודל לפי בחירת הלקוח לא יותר מ 4\4 מטר,
מומלץ לעומק של 20 מ"מ, אפי' שרובם טוענים שמספיק 5 מ"מ.וכן מומלץ ביותר לנסר את הבטון בפינות העמודים \קירות . והחשוב מכל ליצור גמישות לבטון ע"י רשת זכוכית ולא מברזל (ראה מאמרים באתרנו יתרונות גדולים של רשת זכוכית srg .

השפרה חשובה? ועד כמה?

כן חשוב גם חשוב – משפירים את הבטון ע"י הצפת מים משעות הערב המאוחרות כאשר המשטח קר או בשעת הבוקר המוקדמות וחוזרים שוב ושוב על פעולה זו. לידיעה מים מחזקים את הבטון . מומלץ שלאחר יציקת הבטון וכאשר הבטון יבש בחלקו העליון למרוח ע"ג המשטח חומר שניקרה סילר uv שתפקידו לעשות אשפרה לבטון וללא צורך במים יותר ולשמור על טמפרטורת הבטון עם הנוזלים שבו.
חשוב לזכור שאין לעלות לעבוד על הבטון ולא ללכלכו עד מריחת הסילר מאחר והוא חשוף לכתמים וללא הגנה והכתמים נספגים בבטון ולא יורדים.

העבודות הינן עבודות ריצוף בטון אשר שונות באופן מהותי מריצוף רגיל ומהווים ריצוף טבעי שאינו אחיד. לעניין זה הובהר כי- הריצוף אינו חלק לחלוטין, ישנו שוני בין הצבע המוזמן במניפת הצבעים לזה שיעשה בפועל, ישנו שונות בצבע במקומות שונים מאחר והמרקם הינו טבעי ועל כן אינו אחיד,הקהיה של הצבע בפרט ליד הקנטים,המדרגות ובריכות הביוב ובכל שהעבודה נעשת ידנית כי מכשיר ההליקופטר לא מגיע ישנן שינויי גוונים ומרקם. יתכן להתפוררות בקצוות הניסורים שנגרמים משיני המסור(לא בהכרח), ולעיתים ישנן שקיעות נקודתיות בבטון ומראה גלי וכן הקנטים של הבטון מעוגלים באופן בלתי אחיד שאינו ניתן לשיוף. סדקים שיבצרו לא יהיה ניתן לתקנם.וכן המוזמן לא יחויב לתקנם (ראה מאמרים באינטרנט). וכן חיבור יציקה יבשה ליציקה חדשה אפשר לתוצאה שונה במרקם הגוון וגובה .

2 Comments

 1. איציק הגיב:

  נהנתי לקרוא את המאמר שלך על בטון מוחלק ניכר כי הנך איש אמין ומקצועי במיוחד בבטון מוחלק ושיקום מפעלים

 2. dcohen הגיב:

  אני שמח שעזרתי לך להבנת העניין לאשורו אך עם זאת בכל אופן רצוי לשקול כן להשתמש בבטון מוחלק כי גם שמקבל סדקים הם מזעריים וכמעט לא מורגשים ובבטון מוחלק רבו היתרונות ובמיוחד בשטחים גדולים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *